Farmacja

Prawdziwa i fałszywa syntetyczna marihuana

Prawdziwa marihuana syntetyczna

Marihuana produkowana jest z konopi różnych odmian. Tę rekreacyjną pozyskuje się z konopi indyjskich o dużej zawartości psychoaktywnego THC. Z konopi przemysłowych wytwarza się produkty nazywane ogólnie marihuaną medyczną. Są to preparaty, w których zawartość THC nie przekracza 1%.Taka ilość nie odurza, nie wywołuje haju i nie stwarza ryzyka uzależnienia psychicznego. Medyczne produkty pozyskiwane z konopi przemysłowych zawierają dużą ilość niepsychoaktywnego kannabidiol CBD. Związek ten ma liczne właściwości, dzięki którym łagodzi objawy wielu nieuleczalnych i ciężkich schorzeń. Do celów medycznych produkuje się także marihuanę syntetyczną. Nie jest to odpowiednik marihuany rekreacyjnej palonej w skrętach, lecz marihuany medycznej. Syntetyczna marihuana produkowana w profesjonalnych laboratoriach medycznych jest bezpieczna dla zdrowia i w wielu krajach przepisywana na receptę.

Stosunek prawa do marihuany

Narkotyczne właściwości konopi indyjskich były wykorzystywane od wieków. Do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, nad uprawą konopi i wykorzystywaniem ich nie było żadnej kontroli. Lata sześćdziesiąte XX wieku to czas wzmożonej walki z narkotykami w Stanach Zjednoczonych. Właśnie wtedy stwierdzono, że marihuana może uzależniać psychicznie i dopisano ją do międzynarodowego spisu substancji odurzających i zakazanych. Prohibicja marihuany w Ameryce pociągnęła za sobą takie same zakazy na świecie. Do dziś, marihuana rekreacyjna jest nielegalna w wielu krajach. Oznacza to zakaz uprawy konopi, produkcji używki, sprzedaży jej i spożywania. Marihuana nielegalna jest m.in. w większości stanów USA, w większości państw Europy i w Polsce. Nie oznacza to, że ludzie nie szukają czegoś, co łatwo i szybko pozwoli poczuć się lepiej, zagłuszyć negatywne emocje lub przeżyć coś niesamowitego. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są produkty udające marihuanę syntetyczną.

Fałszywa marihuana syntetyczna

Obywatele państw, w których marihuana rekreacyjna jest nielegalna, kupują w Internecie produkty nazywane marihuaną syntetyczną. Postępując tak, myślą, że w łatwy sposób zapewnią sobie coś, co działa tak samo jak naturalne produkty konopne. Niestety, tzw. marihuana syntetyczna z tymi produktami nie ma nic wspólnego. Kupującym powinno dać do myślenia to, że na produktach udających syntetyczne kannabinoidy napisane jest, że nie są przeznaczone do spożycia, a jedynie do kolekcjonowania. Informacje takie służą pominięciu zakazów prawnych. Skoro coś nie jest przeznaczone do spożycia, to można to legalnie rozprowadzać i nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Tymczasem, produkty tego rodzaju zawierają całą gamę niebezpiecznych dla zdrowia i zagrażających życiu związków chemicznych. Fałszywa marihuana syntetyczna to m.in. K2, Black Mamba i Spice. W Polsce produkty tego typu nazywane są dopalaczami.

Co może zawierać fałszywa marihuana syntetyczna?

Fałszywa marihuana syntetyczna może zawierać całe mnóstwo substancji poważnie szkodzących zdrowiu, a nawet śmiertelnych. W dopalaczach można znaleźć muchomora czerwonego, który ma wywoływać halucynacje. Ponadto do tego typu produktów dodawany jest często ołów i rtęć. W fałszywej marihuanie syntetycznej może zawierać się mefedron, który działa tak samo jak amfetamina i jej pochodne. Dopalacze mogą być źródłem benzylopiperazyny, która zaburza funkcjonowanie mózgu. Skład dopalaczy praktycznie jest nieznany. Znajdujące się tam związki chemiczne badane są i dołączane do listy substancji nielegalnych. Na ich miejsce natychmiast pojawiają się nowe.

Jak działa fałszywa marihuana syntetyczna?

Działanie fałszywej marihuany syntetycznej nie ma nic wspólnego z działaniem syntetycznych produktów będących odpowiednikami marihuany medycznej. Co więcej, jest dużo silniejsze niż działanie marihuany rekreacyjnej, czyli suszu z konopi indyjskich palonego w skrętach. Konopny susz odurza, funduje dwugodzinny haj i uzależnia psychicznie mniej więcej 10% użytkowników. Fałszywa marihuana syntetyczna zmienia funkcjonowanie mózgu w taki sposób, że człowiek w ogóle nie panuje nad sobą i inni nie mogą nad nim zapanować. Ponadto zatruwa organizm, powoduje śpiączkę, a nawet zgony.

0 comments on “Prawdziwa i fałszywa syntetyczna marihuana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *